Черкаська обл. м. Умань вул. Незалежності 1 тел. 04744 5-27-49 E-mail: centrallibrary19@gmail.com Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100022528305437

субота, 26 жовтня 2024 р.

 




Книжкова виставка «Мова – то серце народу!».

 

      «Найбільше і найдорожче добро в кожного народу – це його мова, ота жива сходинка людського духу, його багата скарбниця, в яку народ складає і своє давнє життя, і свої сподівання, розум, досвід, почуття».

        Цей відомий вислів класика української літератури Панаса Мирного в повній мірі розкриває величезне значення мови в житті кожної людини. Адже мова – це безцінний духовний скарб нації. Вона є найголовнішою ознакою народу, що дає йому право називатися нацією. Саме мова формує і визначає свідомість, творить людину, культуру, історію.

          День української писемності та мови було запроваджено 1997 року на честь преподобного Нестора-літописця, з якого, як стверджують дослідники, і почалася писемна українська мова.

          Долучаючись до відзначення цього державного свята, яке цьогоріч відзначають 27 жовтня, уманська центральна бібліотека для дорослих оформила книжкову виставку «Мова – то серце народу!».

         Створена виставка розкриває перед відвідувачами книгозбірні історію походження української мови, непростий шлях її розвитку, велич та красу рідної мови. Тут представлені підручники та посібники з української мови, словники та періодичні видання.

        Мова – це засіб відображення національної культури, розвитку і збереження духовної та матеріальної спадщини. Бережімо та плекаймо рідну, українську мову, адже це мова наших пращурів та мова наших нащадків!

 



Участь у ХХVІІ Всеукраїнській  науково-практичній конференції "Короленківські читання 2024"

 

      24 - 25 жовтня 2024 року працівники Уманської міської центральної бібліотеки для дорослих взяли участь у ХХVІІ Всеукраїнській онлайновій науково-практичній конференції "Короленківські читання 2024" за темою "Бібліотеки, архіви, музеї в умовах війни».

      Це знакова подія у бібліотечній справі не лише Харкова, але й України. Популярності читань сприяє ім’я видатного письменника і громадського діяча, з яким вони пов’язані, і символічність традиційної дати їх проведення, приуроченої до дня відкриття Харківської громадської бібліотеки (ХДНБ ім. В. Г. Короленка).

      Конференція є результатом послідовного і планомірного розвитку бібліотекознавчої думки. Під час сесій обговорювалися актуальні проблеми бібліотечних закладів, принципи і пріоритети їх наукової діяльності, роль професійних організацій та компетентність бібліотечних фахівців у формуванні наукового потенціалу книгозбірень.  

     Науково-практична конференція "Короленківські читання» надає працівникам бібліотек, архівів та музеїв можливість переоцінити традиційні методи наукової діяльності і втілити в практику нові ідеї та досвід, що сприятиме закладам культури стати провідними установами в інформаційному суспільстві, у суспільстві знань.

 

пʼятниця, 25 жовтня 2024 р.

 

Радіо диктант у військовій частині

25 жовтня  українці писали щорічний Радіо диктант національної єдності, присвячений Дню української писемності та мови.

           Члени  народознавчого клубу «Світлиця», який діє при Центральній бібліотеці  для дорослих,  разом з директором  УМЦСБ  відвідали військову частину та наших захисників. Під час візиту була повітряна тривога, тому диктант ми не встигли дописати. Спустившись в сховище, ми для наших воїнів організували імпровізований концерт: співали українських пісень, а директор Карасевич - декламував власні патріотичні вірші. 

Наша мова є оберегом, символом єдності, інструментом боротьби для кожного з нас, знаком незламності й сили духу для всього.







субота, 19 жовтня 2024 р.

 

Слідом за #Голосами

     Сьогодні в нашій бібліотеці відбулася презентація книги "Слідом за #Голосами".  

     Директор УМЦСБ Анатолій Карасевич розповів нашим гостям про наше місто, про те, як наша країна виборювала і виборює зараз на фронтах війни право на існування як суверенна, незалежна і вільна держава. Присутні хвилиною мовчання вшанували пам'ять про тих героїв, які полягли за Україну.

     Директорка Львівської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Романа Іваничука Тетяна Пилипець ознайомила присутніх з проектом  промоції презентацій антології Форуму військових письменників #Голоси.

     В нашому місті це вже 69 зустріч з читачами. Книга "Слідом за #Голосами" – унікальне видання, що вміщує в собі твори воїнів, що зараз на фронті та ветеранів ЗСУ. Це  - найвідвертіша книга про війну і почуття.

     На презентацію були запрошені командир добровольчого підрозділу «Санта» Володимир Регеша, який воює на Покровському напрямку та його дружина Віталіна.

     Вийшла відверта розмова про життя, про війну і втрати, про любов і переживання, емоції та почуття. Затамувавши подих, присутні слухали, як чуттєво і по-справжньому письменник Володимир Регеша читав уривок зі свого твору, описуючи осінь. Розповів також про фронтове життя, про комунікацію між підрозділами, про допомогу волонтерів та про творчість на війні.

     Ми придбали для бібліотеки книгу В. Регеші «І в штиль і в шторм» з авторським підписом та побажанням нам усім перемоги! Це книга, що відкриває найпотаємніші, підфарбовані та замасковані сторони двох протилежних світів. Роман-сповідь Чоловіка і Жінки. Історія про те, як війна може забрати і зруйнувати все, а потім повернути з відсотками. Для тих, хто зневірився, і хто має силу вірити.

     Допоки український народ гуртується навколо національної ідеї за нашу ідентичність, ми – непереможні!










середа, 16 жовтня 2024 р.

 

Умань. Лихі 90-ті.

 Секрети замкненої шухляди

     Ця книга скоро зявиться у вільному доступі для прочитання в Уманській міській центральній бібліотеці для дорослих (вул. Шевченка, 17)!

     Вже відколи ця книга вийшла в світ, багато наших користувачів запитували, чи є ця книга в бібліотеці.

     Це видання стало популярне серед уманців та гостей міста, адже в ньому описуються реальні історії та факти з кримінального життя Умані.

     Наша постійна читачка – журналістка та письменниця Валентина Устинова в співавторстві з Василем Підлісним описали на сторінках книги три основні зрізи існування нашого міста в лихі 90-ті – міліцейський, бандитський та офіційний.

     Події, які описуються в книзі,  - правдиві, основані на реальних фактах. Ця книжка – художня спроба розповісти про організовану злочинність у нашому місті, про некоронованих «королів», які силувалися стати тіньовими правителями та протидії цьому працівників міліції.

     Ця книга сподобається усім, хто цікавиться історією Умані та любить детективи.

     Ми дуже вдячні Валентині Миколаївні Устиновій за подаровану книгу!


субота, 12 жовтня 2024 р.

 









Історичний екскурс «УПА: історія нескорених» (День УПА)

 

      Українська повстанська армія (УПА) є однією з найбільш обговорюваних тем в історії України. Це військово-політичне формування діяло в Україні протягом 1942-1960 років і стало символом  боротьби за незалежність країни. Боротьба УПА була продовженням українського визвольного руху періоду Української революції 1917–1921 років, підпільно-бойової Української військової організації та Організації українських націоналістів у 1920–1930-х роках.

      Головною метою визвольного руху був захист мирного населення України від знущань німецької окупаційної влади та протистояння кровопролитному радянському режиму.

     УПА були єдиними у світі, хто під час Другої світової війни воював одночасно і проти гітлерівців, і проти СРСР.

     Її роль та значення продовжують вивчатися і обговорюватися в наукових та суспільних колах.   

     З 2015 року воїни УПА отримали статус борців за незалежність України у XX столітті, а 2018 року було ухвалено закон, що надає солдатам УПА статус учасників бойових дій.

      В читальній залі нашої бібліотеки всі відвідувачі до Дня створення УПА зможуть ознайомитися з історичним екскурсом «УПА: історія нескорених», щоб дізнатися більше про це військово-політичне формування, яке відіграло велику роль в історії нашої держави.

пʼятниця, 11 жовтня 2024 р.

 






ІСТОРИЧНИЙ ЧЕТВЕР З ІГОРЕМ КРИВОШЕЄЮ

«Умань – земля козацька»

 

    Кожна зустріч в УМЦСБ – це маленьке  свято, під час якого ми захоплюємося , відкриваємо для себе нові імена, факти, історичні події.

    Так 10 жовтня в центральній бібліотеці для дорослих пройшов ІСТОРИЧНИЙ ЧЕТВЕР З ІГОРЕМ КРИВОШЕЄЮ.

     Цього разу користувачі книгозбірні разом з професором кафедри всесвітньої історії та методик навчання Уманського державного педагогічного університету імені Павла Тичини

досліджували Умань, як землю козацьку,  історичне минуле Уманщини XVII-XVIII ст., у часи піднесення національно-визвольної боротьби українського народу.

 

    Поціновувачі історії та минулого нашого краю з цікавістю поринули в світ  краєзнавства. Дізнались про історію Уманського козацького полку (з 1648 по 1713 рр.) та його роль у національно-визвольному русі (середини XVІІ – початку XVІІІ ст.).

    Присутні, затамувавши подих, слухали розповідь про Умань, яка притягує своєю таємничістю та історією. Познайомились з документами тих часів, малюнками, печатками, гербами, картами та кресленнями, які демонстрував Ігор Іванович, розповідаючи про історичні постаті, які  відіграли вагому роль в історії міста та Уманського козацького полку.

      Дуже вдячні Ігореві Івановичу за таку змістовну, цікаву та корисну розмову та чекаємо на наступні зустрічі.   

      Щиро дякуємо за співпрацю викладачам та студентам ДНЗ «Уманський професійний аграрний ліцей» та філії Європейського університету.

 

      Історію вивчаємо – ПЕРЕМАГАЄМО!

середа, 9 жовтня 2024 р.

 




     Виставка - персоналія «Політ крізь бурю»

     В день 120 річчя з дня народження видатного українського поета Миколи Бажана в центральній  бібліотеці для дорослих організовано виставку - персоналію «Політ крізь бурю», на якій представлено матеріали про життєвий та творчий шлях письменника та цікаву добірку його творів.

      Серед знаменитих, великих і геніальних українців Микола Платонович Бажан посідає особливе місце. Майже шість десятиріч служіння поетичній музі. Його знали як самобутнього поета-філософа, перекладача, прозаїка, есеїста, літературо - і мистецтвознавця, кінокритика та кіносценариста. У передвоєнні та грізні воєнні роки - напружена редакторська робота. У повоєнний час чимало зусиль доклав для відбудови культурного життя України, обіймаючи керівну посаду в уряді республіки з 1943 по 1949 рік. Після цього сім років очолював Спілку письменників України, в 1960-ті роки він як віце-президент Європейської співдружності письменників багато зробив для зміцнення міжнародного статусу української літератури та культури, а з 1958 року і до останніх днів - незмінний редактор, а, по суті, керівник великого науково-видавничого колективу Української Енциклопедії, яка носить тепер його ім’я.

     Особливу увагу  акцентуємо на творах Бажана: «Політ крізь бурю», «Карби», «Контрасти настрою», «Уманські спогади» та маловідомій  для широкого кола читачів поемі «Дебора» написаній навесні 1968 року.

    У творі розповідається про далеку поетову юність, про мистецтво Леся Курбаса, котрий зі своїм театром «Кийдрамте» приїхав 1921 року до Умані. Саме цьому талановитому засновнику театральної студії вдалося повернути до життя дівчину, з якої знущалися бандити отамана Стецюри. Звичайно, говорити про постать Леся Курбаса, знищеного пізніше на Соловках, на початку 1968 року було досить небезпечно, - тільки не для Миколи Бажана, який змалював митця, вчителя, людину, чия гіпнотична художня сила повернула Дебору до повноцінного життя, а в душах студійців запалила вогонь творчості. Образ дівчини привернув увагу критиків. Дебора за Біблією - пророчиця, воїтелька, що підняла своїх співвітчизників на боротьбу із завойовниками. Поему довго не друкували. Сам Микола Платонович з болем сказав: «Ось чого вже не доведеться дочекатися, так це побачити «Дебору» в книжці». Це сталося тільки після смерті поета у 1983 році.

     Запрошуємо всіх бажаючих приєднатися до шанувальників творчості М.Бажана, познайомитись з його літературною спадщиною, яка ще раз свідчить небуденний характер великого письменника.

вівторок, 8 жовтня 2024 р.




Книжкова мандрівка «Піснями оспівана. Легендами овіяна!».

        Бібліотека завжди була збирачем, хранителем і дослідником творів друку – вічних пам’яток писемності, а бібліотекарі – вірними зберігачами і популяризаторами духовного надбання поколінь.

Саме в день рідного міста Умань (цьогоріч 5 жовтня) в центральній бібліотеці для дорослих проводиться книжкова мандрівка «Піснями оспівана. Легендами овіяна!». Завдяки експозиції читачі мають унікальну можливість познайомитися з історією розвитку та культури рідного краю.
Умань - невичерпна. Це не просто місто з славною історією і традиціями, а місто з душею, своєю особливою атмосферою, яку відчуває кожен, хто приїжджає - ідеальне місто для творчих людей.
Книгозбірня підготувала добірку книг про незвичайну Умань у творах українських майстрів слова. Неповторний колорит, сформований віками, розстріляний гарматами війни та відроджений з новим обличчям. З цих книг ви дізнаєтесь про чарівне місто, про буденність і романтику, переплетіння людських доль і культур, про людей, які творили історію міста, захоплюючі сюжети та нестандартні Уманські пейзажі та персонажі.
Насолоджуйтесь читанням про славне історичне минуле, героїчні події та знаменитих людей, які творили минуле і сучасне міста, де мешкають уманці та відчувають почуття гордості за свій край, бажання жити і працювати на благо своєї землі.
Розвивайся і процвітай, рідне місто! Даруй насолоду від зустрічей з тобою, плекай свої традиції і зрощуй нові покоління сильних духом українців!











Статистика и объявления
Все реакции:
Оксана Ігнатьєва, Света Волошенюк и ещё 53