Черкаська обл. м. Умань вул. Незалежності 1 тел. 04744 5-27-49 E-mail: centrallibrary19@gmail.com Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100022528305437

середа, 7 серпня 2024 р.

 

Фундатор українського Відродження

           


  Знову літо дарує зустріч з видатною людиною.

             До уваги відвідувачів Уманської центральної бібліотеки для дорослих  представлено історичну довідку «Фундатор українського Відродження» до 205 річниці з дня народження Пантелеймона Куліша.

             Народився «гарячий Панько» Куліш, як він згодом іноді підписуватиметься, 7 серпня 1819 р. у м. Воронежі колишнього Глухівського повіту Чернігівської губернії (нині — Шосткинський рн Сумської обл.) у родині заможного хлібороба Олександра Андрійовича та дочки козацького сотника Івана Гладкого — Катерини. Була в нього і «духовна мати» — сусідка по хуторах Уляна Терентіївна Мужиловська, яка й привернула його до книжної мудрості і наполягла на навчанні у Новгород-Сіверській гімназії, директором якої був відомий український письменник і педагог.

        Пантелеймон Олександрович Куліш (псевдоніми та криптоніми – Панько Казюка, Козак Белебень, Данило Юс, Хуторянин, Павло Ратай, П. К, Николай М. та ін. – письменник, історик, фольклорист, етнограф, мовознавець, перекладач, літературний критик, редактор, видавець, автор першої фонетичної абетки для української мови, яка лягла в основу сучасного українського правопису. Пантелеймон Куліш присвятив свою діяльність розбудові національної культури в ім’я духовного поступу українського народу.

       Письменник вболівав за народ,  хотів бачити його повнокровною нацією серед інших європейських держав, намагався слугувати українцям своєю творчістю.  Майже 57 років невтомної діяльності Пантелеймона  Куліша були спрямовані на піднесення свідомості й національної гідності народу, збагачення його культури, науки, освіти. Він написав близько 50 томів наукових, публіцистичних і художніх праць, з-поміж яких було багато присвячено формуванню національної освіти .У його роботах висвітлено багато цікавих, плідних ідей, котрі вкрай актуальні й для сьогодення.

Немає коментарів:

Дописати коментар