Черкаська обл. м. Умань вул. Незалежності 1 тел. 04744 5-27-49 E-mail: centrallibrary19@gmail.com Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100022528305437

вівторок, 12 червня 2018 р.

НЕ 22 червня 1941 року, А 1 ВЕРЕСНЯ 1939-го
Розпочалась Друга світова війна

 
Початок Другої світової війни: як це було
Практично кожен знає, коли почалася Друга світова війна. Так, саме 1 вересня сталася Глейвицька провокація, яка і була приводом для Німеччини напасти на Польщу. І в річницю цієї трагічної події ми вирішили розповісти вам більше про неї.
Як почалася Друга світова війна, або що таке Глейвицька провокація
Тоді фашистська Німеччина вже була повністю готова до повномасштабного вторгнення до Польщі, але їм не вистачало приводу. Але на допомогу Гітлеру прийшов Рейнхард Гейдріх, який ще в 1938 році придумав операцію "Консерви". Полягала вона в тому, щоб переодягнутися в польську військову форму, захопити польську радіостанцію і в прямому ефірі проголосити антинімецький позов польською мовою.
Ідея, до речі, з'явилася під час Судетської кризи. Але тоді Велика Британія і Франція пішли на поступки, підписавши Мюнхенську угоду. І застосування для "Консерви" не знайшлося.
Але, коли Гітлер доручив Гейдріху зробити провокацію в Польщі, той не відмовився.
Згідно з планом Гейдріха співробітники СС, переодягнені в польську військову форму, повинні були напасти на радіостанцію в Глейвіце (тепер Глівіце, Польща) і передати в ефір антигерманські позови польською мовою; напасти на лісництво в Пинчене північніше Кройцбурга (тепер Ключборк, Польща); на ділянці кордону між Глейвіцем і Ратибором (тепер Рацибуж, Польща) знищити митний пункт.
Тоді загиблими були ув'язнені концтаборів. А кодовою фразою початку операції була "Бабуся померла".
1 вересня 1939 року, в одному з готельних номерів пролунав телефонний дзвінок, і єдина фраза: "Бабуся померла". Це було о 19:40. Сама операція почалася о 20:00. Тоді Науйокс увірвався з підлеглими на радіостанцію, зв'язав робітників і помістив у підвал. І через 4 хвилини на польському радіо пролунав «полум'яний позов» польською мовою на тлі пострілів.
Наступного дня Адольф Гітлер заявив, що Польща порушила німецькі території, і оголосив війну з нею.
Це і послужило початком Другої світової війни.

Немає коментарів:

Дописати коментар