Черкаська обл. м. Умань вул. Незалежності 1 тел. 04744 5-27-49 E-mail: centrallibrary19@gmail.com Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100022528305437

четвер, 23 липня 2015 р.

Віртуальна подорож

Вітер мандрів кличе допитливих

Черкащино! Зоря моя єдина!
Струмочок чистий, як струна бринить.
Мій краю рідний! Пісня тополина!
Хіба тебе я можу не любить?!
Твої вітри крилаті, світанкові
Мене вели по тисячі доріг…
Володимир Даник

Багаті природні ресурси, значний історико - культурний потенціал , високий рівень розвитку туризму в Черкаській області створюють можливості для всебічного задоволення пізнавальних  потреб не лише вітчизняних , а й іноземних туристів. Унікальне поєднання сучасності і минулого, реальності і легенд давнини створюють численні історико -культурні пам'ятки на тлі чарівної природи.
На цій землі розквітнув державний розум і військовий талант гетьмана України Богдана Хмельницького. Тут народився та спочив великий пророк України Тарас Шевченко. Піснями і легендами закарбувалися у віках думи про Коліївщину, про рух гайдамаків під проводом Максима Залізняка та Івана Гонти, пам'ять про героїв національно-визвольної боротьби Івана Богуна та Максима Кривоноса. Під Корсунем відбулося дві вікопомні битви: 1648 між військами Б. Хмельницького та польської шляхти, і 1944 роки з фашистськими загарбниками, яку сучасники назвали "Сталінградом на Дніпрі"
Мальовнича природа Черкащини і щедрі душею люди живили творчою наснагою великих мислителів , майстрів слова , музики і театру -    Г. С. Сковороду, І. Нечуй- Левицького та І. Котляревського, О. Пушкіна та М. Гоголя , Адама Міцкевича та Юліуша Словацького, П. Чайковського та С. Гулака-Артемовського , П. Саксаганського та М. Заньковецької, В. Симоненко.
Ознайомлення з найбільш привабливими місцями Черкащини через призму друкованого слова дасть можливість детальніше пізнати  красу квітучого краю з багатою історією та самобутньою духовною культурою.

Працівники відділу обслуговування Уманської центральної бібліотеки для дорослих підготували віртуальну подорож «Вітер мандрів кличе допитливих» .
Сьогодні в межах Черкаської області є: 3386 пам’яток археології, 358 пам’яток мистецтва, 170 – архітектури, 1558 пам’яток історії та культури, 85 із них мають державне значення. До списку історичних місць України включено 13 населених пунктів області, діє 8 історико-культурних заповідників, працює понад 200 музеїв.
Увагу привернуть об’єкти гетьманської столиці Чигирина, інші історичні центри, пов’язані з зародженням українського козацтва та Визвольною війною середини 17 століття під проводом Богдана Хмельницького. В Чигирині можна відвідати єдиний в світі музей Богдана Хмельницького та резиденцію гетьмана. В с. Суботів збереглася церква святого пророка Іллі, яка була побудована за проектом та коштом гетьмана Б. Хмельницького у 1653 р. Відвідавши, Чигирин не можна оминути стороною лісове урочище так званий Холодний Яр, де сконцентровано понад 150 памяток історії та природи.  За легендою, ймовірно саме там перепохований прах Богдана Хмельницького і його сина Тимофія, а також гетьманські скарби.  Пам’ятки та пам’ятні місця Чигиринщини об’єднані в Національний історико-культурний заповідник «Чигирин».
Цікава сторінка нашої історії доби українського козацтва пов’язана із селом Трахтемирів, Канівського району, першою столицею реєстрового козацтва (1578), де розташований Трахтемирський козацький монастир та відомий шпиталь – один із перших лікувальних закладів України. На їх основі тут створено державний історико-культурний заповідник «Трахтемирів».
В XVIII ст. наш край стає центром Гайдамацького руху та великого повстання, яке дістало назву Коліївщина. Ці події безпосередньо пов’язані із містом Умань, де відбулась страшенна гайдамацька різня. Саме тут чинили опір насиллю панської шляхти Іван Гонта та Максим Залізняк.
Безумовно, особливу цікавість  мандрівників викличуть Шевченківські  місця на Звенигородщині, яку «сходив малий Тарас босими ногами», де діє національний заповідник «Батьківщина Тараса Шевченка»,  унікальні  місця знаходяться в селах Шевченкове, Моринці, Будище, Вільшана, які зберігають  пам’ять про дитячі роки поета.  В Каневі, де знайшов свій вічний спочинок духовний пророк української нації, знаходиться найстаріший в області Шевченківський національний заповідник. Ці місця є святими для кожного українця.
З метою збереження та використання пам’яток історії, культури та природи, що знаходяться на території м. Корсунь-Шевченківський був створений державний історико-культурний заповідник. До заповідника входять: великий Палацовий ансамбль ХVІІІ-ХІХ ст., ландшафтний парк, музей Корсунь-Шевченківської битви, художня галерея, музей І.С. Нечуя-Левицького, музей К.Г. Стеценка та інші пам'ятники архітектури, історії, культури та природи. Місто створене ще в 1032 р. в часи Київської Русі, за князя Ярослава Мудрого.
Варто відвідати м. Кам'янка, яке  розстелилося на скелястих берегах річки Тясмин. Місцеві жителі пишаються його історичними пам'ятками, на базі яких створено державний історико-культурний заповідник. На території заповідника розташовані чотири пам'ятки архітектури: флігель садиби Давидових, водяний млин, парк ім. Декабристів та архітектурна прикраса цього парку - грот. Також до складу заповідника входять п'ять пам'яток монументального мистецтва: пам'ятник декабристам, О.С.Пушкіну, П.І.Чайковському, стела декабристів, пам'ятний знак при в'їзді в місто. Три пам'ятки природи: Тясминський каньйон, урочище Тростянка, Пушкінська скеля. До складу заповідника входять літературно-меморіальний музей О.С.Пушкіна і П.І.Чайковського, історичний музей та картинна галерея. 
Великий інтерес викличе славнозвісний уманський парк «Софіївка» - шедевр садово-паркового мистецтва загальнодержавного значення. Парк заснований у 1796 році власником міста Умані, магнатом Станіславом Потоцьким в дарунок для молодої  дружини  Софії Вітт-Потоцької, якйи нагадував би їй рідну Грецію горами, струмками і озерами.  Автором топографічного й архітектурного проекту і керівником будівництва парку було призначено військового інженера Людвіга Метцеля.
Головна композиційна вісь парку проходить по річищу Кам'янки, де споруджено ряд штучних басейнів та ставів: Верхній — понад 8 га, Нижній — близько 1,5 га та інші, водоспади (один з них 14 м висотою), шлюзи, каскади, підземну ріку Ахеронт (завдовжки 224 м), водограї (найбільший — до 20 м) тощо.
Парк прикрашають штучні скелі (Левкадська (Бельведерська), Тарпейська й інші), гроти (Венери, «Горішок», «Страху і сумнівів» та інші), павільйони (Флори, Рожевий), альтанки, скульптура.
Завдяки компонуванню різних деревних порід, поєднанню їх з водоймами, скелями й архітектурними спорудами, створено види й перспективи різних планів (Головна алея, Англійський парк, Єлисейські поля та інші).
Польський письменник Станісла Трембецький у 1806 році присвятив парку поему «Zofiówka», яку пізніше було перекладено на кілька інших мов.
Важко уявити, яких титанічних зусиль було докладено задля того, щоб дика місцевість перетворилась в казковий парк. Шедевр, що з’явився більше двохсот років тому, чарує нас і сьогодні, і є вічним пам’ятником найпрекраснішому почуттю – коханню.


Маршрут подорожі за бажанням можна значно розширити, представлені книги допоможуть Вам зробити правильний вибір. 


Корисна інформація:


Немає коментарів:

Дописати коментар