Черкаська обл. м. Умань вул. Незалежності 1 тел. 04744 5-27-49 E-mail: centrallibrary19@gmail.com Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100022528305437

пʼятниця, 20 грудня 2024 р.

 






Виставка «Мандрівка у світ народних традицій»

    Дорогі друзі! Абонемент центральної бібліотеки для дорослих підготував для уманців  та гостей міста цікаву та розмаїту новорічно-різдвяну виставку «Мандрівка у світ народних традицій». Цей  бібліотечний проєкт родинного дозвілля спрямований на популяризацію книги та читання, на згуртування сімей, організацію змістовного відпочинку.

Тематична виставка представляє :

Традиції та звичаї українського народу: святково-обрядова культура.

Збірки обрядових пісень.

Олексій Кононенко. Українська міфологія.

Павло Чубинський. Мудрість віків.

Олекса Воропай. Звичаї нашого народу.

Ярослава Терлецька. Різдвяний янгол.

Василь Скуратівський.Святвечір.

Галина Лозко. Коло Свароже та багато інших цікавих книг.

 

    Наш народ має багату культуру, величезний скарб якої складається з цінностей, надбаних багатьма поколіннями. З прадавніх часів до нас ідуть життєва мудрість та настанови щодо способу життя. Вони закладені в українських звичаях, обрядах, фольклорі, адже в них - світовідчуття та світосприймання нашого народу. У них пояснюються та обґрунтовуються взаємини між людьми, цінність духовної культури окремої людини і народу взагалі.

    Дуже тісно народна творчість пов'язана із звичаями, що являють собою закони, якими українці керувались щоденно.

    Як і рідна мова, звичаї об'єднують людей в один народ. Того, хто забуває звичаї, карають Бог і люди, а, за українським повір'ям, у батьків, що не дотримуються звичаїв, народжуються діти, які стають вовкулаками.

    Дохристиянські звичаї гармонійно переплелися з релігійними, утворивши обряди, які ми маємо на сьогодні: колись Різдво припадало на свято зимового повороту сонця, вісника врожаю та щастя, про що й співається у колядках. У них переплелися мотиви хліборобські, військові, казково-фантастичні, весільні та біблійно-релігійні.

    Багатющий скарб звичаїв нашого народу ми отримали в спадок і мусимо зберегти його та, нічого не втративши, передати нашим дітям, щоб не перервався зв'язок поколінь, щоб зберегти генетичну пам'ять нашого народу.

   Зима – найхолодніша пора року. Проте, незважаючи на морози і холод, є в цій порі те, що завжди зігріває нам серце, дарує надію на хороше та повертає у дитинство. Це – новорічно-різдвяні свята. Яскраві вогники, аромат красуні-ялинки та передчуття чогось нового та таємничого. Тож здійсніть подорож всією родиною у дивовижний світ книг нашої книгозбірні, і ви точно не пошкодуєте.

четвер, 19 грудня 2024 р.

 

Феномен Марії Матіос

     Марія Василівна Матіос – одна з найпопулярніших сьогодні письменниць, постать якої стала певною мірою харизматичною в сучасній українській літературі.

     До 65-річчя від дня народження  української письменниці  в читальній залі нашої бібліотеки організовано книжкову вітрину «Феномен Марії Матіос».

     Марія Матіос отримала некоронований титул «найбільш плідної письменниці України». Вона - переможниця численних літературних премій, зокрема Шевченківської премії з літератури, Коронації слова та Книги року BBC.

     Твори письменниці з надзвичайною швидкістю захоплюють у свій полон читачів, їм притаманне органічне відчуття колориту рідного буковинського краю, вміння по-своєму сказати про минуле і сучасне народу, передати стан людської душі, закоханої в красу і неповторність навколишнього світу.

     Авторка вміє писати настільки гостро, що від того, що читаєш, іноді можна відчувати справжній фізичний біль.

     За результатами соціологічних досліджень Марія Матіос незмінно входить до п'ятірки сучасних письменниць, яких читають і знають в Україні.

     Її книги світові критики назвали "ударом і викликом" сучасності.

     Марія Матіос називає себе твердою та непоступливою, якщо йдеться про життєві цінності. А своє слово - гострим лезом.

     А щодо стилю, то пише ця авторка влучно, різко, боляче – по-своєму. Милозвучні описи Буковини, села і людей з використанням діалектів надають книгам особливості. Авторка вдало описує характери людей, вчинки, а особливості поведінки героїв дозволяють бачити світ зсередини. Марія Матіос має свій стиль і вміє зачепити словом найтендітніші струни душі.

     Отож, запрошуємо всіх бажаючих, хто ще не познайомився з творчістю цієї геніальної письменниці, до нас у бібліотеку!






вівторок, 17 грудня 2024 р.

 

«Пливе кача»

     «Пливе кача. Умань. 2022» - нова книга, що нещодавно вийшла друком в нашому місті (видавець «Сочінський М.М.»).

     Книга про Героїв - уманців, які полягли в російсько-українській війні в 2022 році, про їх життя, щирі спогади близьких, про нездійсненні мрії та теплі фото…

      Неправда, що Герої не вмирають. Не вмирає пам'ять про них, свідченням тому є й ця книга.

     «Пливе кача» - про біль і безмірну тугу від втрати найдорожчих. Сміливців, які поклали своє життя за нашу свободу. Але водночас – про високість духу, мужність і непереборну віру в Україну.

     Поки пам’ятаємо – вони живі!

     Дякуємо всім причетним до створення цієї книги за таку важливу роботу, дякуємо за подаровані 2 книги нашій бібліотеці видавничо-поліграфічний центр «Візаві». Адже історії таких людей дають сили вистояти й працювати під час війни. Ми повинні закарбувати в своєму серці тих, завдяки кому продовжуємо жити.

     Вічна і світла пам'ять героям!

     Слава Україні!






субота, 14 грудня 2024 р.

 

Словник – інструмент пізнання світу

„ Словник  – це весь всесвіт в алфавітному порядку”.

    Анатоль Франс

     Основою у світі слів є довідкова література – ті книги, які тлумачать значення слів та нових понять, їх історію та правопис. Саме з різновидністю словників сучасної української літературної мови ознайомила читачів бібліограф нашої бібліотеки під час уроку-пошуку «Словник – інструмент пізнання світу», розповідаючи, що можна здійснити за допомогою того чи іншого словника.

     Культурна людина повинна знати, які словники існують і як ними правильно користуватися.

     Читаючи книгу, журнал, слухаючи радіо чи дивлячись телевізор, зустрічаються слова, вирази та значення яких не зрозумілі. Тому для отримання корисної і цікавої інформації ми можемо звернутися до  довідкової літератури.

     Словники — наші друзі, які допомагають нам правильно писати слова, визначати їх значення, пояснюють походження слів. Словники розширюють наш кругозір, дають нові відомості з різних галузей науки, техніки, мистецтва і літератури, розвивають культуру мовлення.

     В наш час, звісно,молодь все частіше використовує комп’ютерні технології для різних довідок, та  коли наші користувачі тримали в своїх руках справжні словники, вони з великим задоволенням їх розглядали, передавали один одному,  обмінюючись їх видами.

     У словниках і довідниках зібрані знання, накопичені багатьма поколіннями. Ці книги вчать нас, бережуть наші сили і час, допомагають виправляти помилки.






 






Книжкова виставка

«Багатогранність таланту Михайла Старицького»

 

 

 

«Нехай Україна у щасті буя,

у тім нагорода і втіха моя» із поеми «Morituri».

 

 

До 185 – річчя від дня народження М. П. Старицького (1840 – 1904), письменника, корифея вітчизняного театру, драматурга, режисера, поета, перекладача, культурного та громадського діяча на абонементі центральної бібліотеки для дорослих підготовлено книжкову виставку «Багатогранність таланту Михайла Старицького»..    

Експозиція презентує найвідоміші твори автора, дослідження його життя та творчості іншими авторами, а також літературу, що розкриває роль Михайла Старицького у формуванні українського театру.

    Прозова спадщина М. П. Старицького складає 70 оповідань, повістей і романів. Більшість із них написані на історичні сюжети. Заслуговує на увагу й поетична творчість М. Старицького –  деякі з його віршів стали народними піснями. 

        Його творчість була модерною. Він став основоположником українського історико-пригодницького роману, першим лібретистом, видавцем (за свій кошт!) альманаху “Рада”.       

        Михайло Старицький не тільки популяризував загальнонародну та діалектну лексику, а й рясно запроваджував власно створені неологізми. 

    Письменник залишив вагомий слід в українській культурі та літературі. Його творчість, сповнена глибоких національних мотивів, надихає покоління читачів і досі. Внесок Старицького у розвиток української літератури неоціненний, а твори залишаються актуальними й надихають на нові звершення.

четвер, 5 грудня 2024 р.

 






 «
Сила небайдужих!»

 

     Волонтерська діяльність є основою побудови та розвитку громадянського суспільства. Вона втілює в себе найшляхетніші прагнення людства – прагнення миру, свободи, безпеки та справедливості для всіх людей. Волонтерство – це неоплачувана, свідома, добровільна діяльність на благо інших. Будь-яка людина, що свідомо і безкорисливо трудиться на благо інших, може називатися волонтером.

   До Міжнародного дня волонтерів, 5 грудня в Центральній бібліотеці для дорослих, підготовлено книжкову виставку «Сила небайдужих!».  Експозиція, розміщена на абонементі, презентує традиційні книжкові видання про волонтерський рух, історію його виникнення та статті з періодики.

   За тисячами військових на фронті стоїть армія волонтерів, яка забезпечує бійців практично всім: медикаментами, одягом, харчами, військовим спорядженням.

   Уманська міська централізована система бібліотек тісно співпрацює з різними волонтерськими організаціями, зокрема з Уманською волонтерською організацією «Разом»: проводить спільні заходи, збирає кришечки, матеріали для окопних свічок , донатить.

  Дякуємо всім, хто допомагає нашій країні, за вашу працю, сміливість та здатність вчасно прийти на допомогу!

   Бажаємо усім волонтерам невичерпної енергії, впевненості, наснаги у нелегкій, але дуже потрібній роботі!

Разом до перемоги!

середа, 4 грудня 2024 р.

 

Є право – є надія!

     До Всеукраїнського тижня права в читальній залі нашої бібліотеки підготовлено  юридичні паралелі «Є право – є надія!», де представленні документи,що знайомлять наших користувачів з основними законами держави, правами людей,  формують правову свідомість та культуру.

     Закон – це основа життя і добробуту, і без елементарних правових знань людина не в силах вирішувати найпростіші питання.

     Права людини є загальними, невід'ємними, неподільними і торкаються різних аспектів її життя.

     Сьогодні Україна, як і весь світ, зіштовхнулася із особливою жорстокістю та неповагою до прав людини. Війна Російської Федерації проти України, окупація ворогом частини нашої території; численні терористичні акти та військові конфлікти по всьому світу свідчать про неспроможність як окремих держав, так і світової спільноти забезпечити на належному рівні захист прав людини і основоположних свобод.

      Тому як ніколи суспільство має згуртуватися для досягнення спільної мети – захисту прав людини та створення сприятливих та безпечних умов життя в усьому світі.