Черкаська обл. м. Умань вул. Незалежності 1 тел. 04744 5-27-49 E-mail: centrallibrary19@gmail.com Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100022528305437

пʼятниця, 29 листопада 2024 р.

 

Краєзнавча картотека – ваш помічник у виборі книг з історії Уманщини

     Бібліограф нашої бібліотеки для  юних користувачів провела урок-пораду «Краєзнавча картотека – ваш помічник у виборі книг з історії Уманщини». Молодь дізналася про будову, принцип роботи краєзнавчої картотеки та як швидко знайти літературу по даній темі.

     Серед слухачів були учні гімназії №5, яким доручили провести пошукову роботу про район ДОС нашого міста. Юнаки з цікавістю слухали розповідь бібліографа, як це можна легко зробити за допомогою краєзнавчої картотеки.

     Отже, краєзнавча картотека бібліотеки – незамінний та основний помічник для повного задоволення запитів наших користувачів про наше місто Умань та Черкаський край, його історію, мистецтво, промисловість, освіту, літературу та туризм.







четвер, 21 листопада 2024 р.

 




Книжкова виставка «Україна - це територія гідності і свободи!»

      У листопаді 2013 року українці вийшли на Майдан з рішучим наміром відстояти своє бажання бути частиною Європи. Ця подія залишається значущою та вагомою для нашої держави. Вона вже вписана в сторінки Історії. Завдяки подіям, які розгортались у центрі столиці, український народ відчув у собі силу, що може змінити майбутнє нашої держави. У нас прокинулось відчуття гідності, відваги, безстрашшя та самосвідомості.

     19 листопада, в День Гідності і Свободи України, в центральній бібліотеці для дорослих розгорнута виставка «Україна - це територія гідності і свободи!».

В експозиції представлено документи з історії суспільно-політичних перетворень за часи здобуття державної незалежності нашою країною та доленосні події в Україні початку XXI століття – Помаранчевої революції та Євромайдану.

     Видання, які демонструються на виставці - це невеликий крок до увічнення сили духу і стійкості громадян, завдяки яким змінено хід історії нашої держави, гідного вшанування подвигу українців, які віддали своє життя під час Революції гідності, захищаючи ідеали демократії, відстоюючи права і свободи людини, європейське майбутнє України.

 




« Довга доба»

 

       З нагоди 1000 днів від початку повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну, Уманська центральна бібліотека для дорослих спільно з міським будинком культури здійснили демонстрацію фільма Алана Бадоєва «Довга доба».

       Наші користувачі, всі бажаючі мешканці міста з цікавістю, з сумом і болем переглянули кінострічку. Зала була переповнена.

      «Довга доба» — це збірка відео з телефонів українців, що були зняті після початку повномасштабного вторгнення. Тут є фіксації атак і руйнувань, випадкові кадри з життя цивільних, численні сториз, відеозвіти волонтерів і військових, відеопослання до рідних і близьких тощо.

       Режисер почав збирати матеріали для фільму на початку літа 2022 року, для чого створив окремий сайт. Загалом він отримав відео від понад 12 тисяч українців, яких тепер називає співавторами. Перший варіант фільму, за словами Бадоєва, мав 10 годин. Після декількох скорочень залишилося дві.

       Починається фільм не з сигналу повітряної тривоги чи звуків вибухів, що вже стало традицією для подібних проєктів, а з домашнього довоєнного відео героїв. 270 днів до вторгнення, 150 днів, 60 днів, 180 хвилин… Море, сонце, ковзанки, ялинка, дитячий сміх, святкові вогники, партнерські пологи. Суцільне свято. Втім, прийом діє не гірше за сирену. Так само починає калатати серце, наче знову переживаєш смерть свого мирного життя, яку побачив 24 лютого.

        Загалом «Довга доба» змальовує панораму України в перший рік війни. На 360 градусів, як сказав режисер. Обстріли, евакуація, окупація, супротив, волонтерство, бої, поранені та загиблі, блекаути й багато чого іншого, що ми бачили на власні очі. Деякі кадри тривають секунду, інші розгортаються в багатохвилинну історію, що охоплює декілька місяців із життя героїв.

       Кінострічка - це документальна подорож життям українців під час війни. Кожна історія у стрічці — кіно, яке знімали наші герої на свої ґаджети. Цей проєкт — не просто ще один фільм про війну. Це -  унікальне свідчення трагічних подій і злочинів росії очима українців, яке має побачити та відчути весь світ.

     «Довга Доба» — не просто ще один фільм про війну. Це меседж всьому світу про силу та відвагу українців. Про жахи війни та злочини росії проти мирного населення. Цей фільм, щоб люди в усьому світі, незважаючи на своє походження, змогли відчути наш біль і бажання жити, а також побачили боротьбу українців за власну Незалежність. Сьогодні місія українців  — донести ці меседжі в різні куточки планети.

       Адже саме завдяки нашим захисникам ми маємо змогу створювати кіно та розповідати правду про Україну. 

      Наша «Довга Доба» триває… Кожна секунда — це життя наших людей… 
Тож спробуйте відчути історію українців сьогодні та допоможіть нам зберегти наше майбутнє.

 





 










Книжкова виставка «1000 днів війни! 1000 днів – НЕСКОРЕНОСТІ!»

 

    19 листопада 2024 року ми згадуємо сумний день – 1000 днів від початку повномасштабного вторгнення російської федерації в Україну. 

    Цього дня Уманська міська централізована система бібліотек підготувала виставку книжок «1000 днів війни! 1000 днів – НЕСКОРЕНОСТІ!»

    Ця література про  Україну, яку визнають та підтримують за героїзм і стійкість наших відважних воїнів і цивільних.

    Це – 1000 днів стійкості, мужності та неймовірної єдності всього українського народу. 1000 днів, протягом яких кожен українець, незалежно від місця, віку чи професії, став частиною великої боротьби за свободу. Це 1000 днів героїчної, але й нерівної боротьби з переважаючим ворогом – з точки зору потенціалу та ресурсного забезпечення.

    Цей день – нагадування про нашу силу, про нескореність і віру в перемогу. Разом, завдяки нашим захисникам і захисницям, підтримці волонтерів та кожного з нас, ми пройшли цей шлях і продовжуємо йти далі. 

     Наближення перемоги України стало невід’ємним  питанням сучасного глобального порядку денного, тотожним перемозі добра над злом, демократії над тоталітаризмом, цивілізації над деградацією.

     Разом ми робимо свій внесок у наближення перемоги!

   Схиляємо голову перед тими, хто віддав своє життя, і дякуємо всім, хто бореться сьогодні за наше мирне завтра!

субота, 16 листопада 2024 р.

 




Вишкіл тактичної медицини

 

     Сьогодні  представники молодіжної громадської організації «Центурія» за участі бойового медика провели вишкіл тактичної медицини. Захід відвідали користувачі книгозбірні та всі бажаючі.

 

      Серед учасників —  ті, хто вже має деякі уявлення про тактичну медицину, і ті, для кого така інформація — цілком нова.

   Заняття умовно поділили на кілька частин. Насамперед розбирали, як правильно обстежувати пораненого та на що звернути увагу, як  розпізнавати поранення.

     Перша домедична допомога, огляд рани, правильне накладання турнікета і джгутів, запобігання пневматорексу — про усе це детально розповідали під час тренінгу з тактичної медицини. 

     І, щонайважливіше, це не лише теорія, а  реальне  практичне заняття з інструктором, який має реальний бойовий досвід. Відвідувачі  виконували практичні завдання та закріплювали знання. Ці навички можуть допомогти комусь вижити в складній ситуації..

    Ми розуміємо — кожна навичка  це „+10-20-30%“ до порятунку. І чим більше у нас знань, тим більше можливості допомогти  навіть під час наслідків ракетних обстрілів тут, у місті.    Це  досвід, який «працює» не тільки „на  полі бою“, а й в умовах будь-якої небезпеки».

    Дякуємо за співпрацю громадському об’єднанню «Центурія»!  Бажаємо їм розвитку в подальшій важливій необхідній діяльності!

четвер, 14 листопада 2024 р.

 

Українець, який завершив Другу світову

      14 листопада 1904 року – 120 років тому – на Уманщині в селі Косенівка народився наш прославлений земляк, видатний воєначальник, дипломат, педагог, Герой України, генерал-лейтенант Кузьма Миколайович Деревянко.

     Для повернення із забуття імені легендарного українця, належного вшанування його пам’яті , посиленню уваги нашої громади до своєї історії, для виховання почуття гордості за свою країну і свій народ в читальній залі нашої бібліотеки організовано ювілейний віват-подіум «Українець, який завершив Другу світову».

     Відомим на весь світ його зробив один підпис: 2 вересня 1945 року  генерал Кузьма Деревянко разом з найвищим командуванням союзницьких армій підписав Акт про капітуляцію Японії, яким було поставлено останню крапку в Другій світовій війні.

     Ми пишаємося своїм земляком. Доля відміряла йому коротке, але яскраве життя. Селянському сину, наділеному могутнім інтелектом і богатирською статурою, блискучому дипломату, знавцю кількох іноземних мов (серед яких японська і англійська), досвідченому військовому судилося підписати історичний документ про капітуляцію Японії.

     Тож хай благословенною буде земля, що народжує таких героїв.






середа, 13 листопада 2024 р.




Неперевершений майстер гумору –

Остап Вишня

        З нагоди відзначення 135-річчя від дня народження видатного українського письменника-сатирика Остапа Вишні працівниками центральної бібліотеки для дорослих підготовлено книжкову виставку «Неперевершений майстер гумору – Остап Вишня».

     Користувачам книгозбірні представлена експозиція, що висвітлює життєвий шлях і творчий спадок митця, містить широку палітру видань творів Остапа Вишні, а також матеріали про нього.

     Відвідувачі виставки мають нагоду оглянути періодичні видання, в яких друкувалися гуморески, нариси, фейлетони, памфлети, мемуари Остапа Вишні, а також його збірки.

     Експонати виставки також розповідають про велику громадську роботу, яку Остап Вишня проводив (член редколегії журналу «Перець» і найактивніший його співробітник, член правління Спілки письменників України).

      Губенко Павло Михайлович (справжнє ім’я Остапа Вишні) народився 12 листопада 1889 року на хуторі Чечва (сучасна територія Сумської області, на час народження письменника - Полтавська губернія), помер 28 вересня 1956 року в Києві.

     Письменника-гумориста називають королем українського тиражу, поетом полювання, засновником гумористичного жанру в українській літературі. Сам Вишня називав сміх своєю головною зброєю. Безсумнівно, письменник умів користуватися цим імпровізованим стилетом дуже добре. У 20 столітті творчість Остапа Вишні для мільйонів читачів стала причиною близького знайомства з українською літературою.

     Остап Вишня займає почесне друге місце за кількістю проданих книг серед всіх українських письменників, на першому місці заслужено і незмінно перебуває Тарас Шевченко. Пересічний українець, коли чує літературний псевдонім Павла Михайловича, хоче посміхатися. Автор відомого циклу «Мисливські усмішки», який створив просто величезну кількість фейлетонів і гуморесок.

     У житті літератор керувався кредо: «У кого не вистачає духу посміятися над своїми недоліками - то краще б такому повік не сміятися». Гумор Остапа Вишні дивовижний. Напевно, немає в світі людини, яку б гуморески письменника не змогли б розсмішити.

      Проте доля відміряла на життя письменника сповна різного роду трагічних подій, через які він зумів пройти з незмінною доброю посмішкою. Гумор Остапа Вишні можна називати сміхом крізь сльози, а долю самого письменника порівняти з долею всієї України. В історії держави немає гумориста більш трагічного. У кожному його гумористичному творі насправді дуже багато болю і разом з тим світлого народного гумору.

Читаємо! Перемагаємо!


вівторок, 12 листопада 2024 р.



Іскри творчості запалюють серця

     Феєрично, потужно та святково пройшов вечір музики та поезії «Іскри творчості запалюють серця», присвячений Всеукраїнському дню працівників культури та майстрів народного мистецтва.

     Ведучі святкового дійства – директор УМЦСБ Анатолій Карасевич та бібліотекар Альона Корчагіна – розповіли про важливість таких зустрічей для згуртування нації, підняття патріотичного духу та віри в перемогу.

     Міський голова Ірина Плетньова привітала присутніх з професійним святом та нагородила подяками .

     Також були вручені нагороди від відділу освіти, охорони здоров’я, культури, спорту та туризму Уманської районної військової адміністрації начальником Лесею Федотовою митцям та аматорам народного мистецтва.

     Працівники УМЦСБ в цей святковий день також були нагороджені подяками начальником відділу культури Наталією Негодою від управління освіти та гуманітарної політики Уманської міської ради. Зїхалися митці, артисти та письменники з усього Черкаського краю, адже наша земля багата на таланти.

     Наша зустріч була сповнена патріотичним настроєм її учасників. Зі сцени лунали українські та авторські пісні у виконанні таких талановитих музикантів та гуртів як «Співаниця», тріо «Гонта», сім’я Ковбасюків, Володимир Батенко, Володимир Торчинський, Анатолій Черній, Назарій Руденко, Володимир Хоменко та Леся Костіна.

     Хвилини позитиву присутні отримали від гармоніста Івана Сухого, що виступив зі своїми учнями та  від Володимира Гребенюка, які налаштували оптимістично весь зал.

     Основною темою авторських віршів, що декламували поети Алла Горлінська, Наталія Сорокіна, Анатолій Карасевич, Олена Коржовська, Григорій Свірський, Ірина Хлистун, Галина Сівко, Володимир Кисельов, Іван Кузьменко, Ольга Чорна, Людмила Рудь, була тема війни, що триває в нашій країні.

Але твори звучали оптимістично, з вірою в близьку перемогу.

     Всі присутні мали змогу помилуватися творами живопису, що були представлені місцевими художниками, та проголосувати за найкращий, на їх думку , що вартий перемоги в конкурсі.

     Директор УМЦСБ Анатолій Карасевич вкотре подарував нашій бібліотеці цінний подарунок . На цей раз - 8-томне видання «Історії української культури», що змістовно прикрасить книжковий фонд читальної зали.

     Студенти Уманської філії Європейського університету разом з викладачем Світланою Рачинською організували перед святковим заходом благодійний ярмарок . Всі кошти, виручені під час продажу смаколиків, пішли на потреби ЗСУ.

     Такі заходи  надихають людей і вкотре доводять, що український народ талановитий, згуртований та непереможний!





пʼятниця, 8 листопада 2024 р.

 

Паломництво хасидів в Умані

     Що таке «хасидизм»? Хто  та коли його започаткував? Де найбільш поширений? Постулати , які є основою хасидизму?

     На ці та інші питання здобувачі освіти ДНЗ «Уманський ПАЛ» разом з викладачами Т.В. Старовойтовою та І.Г. Мельник, майстром Н.В. Стригун та бібліотекарем І.Є. Галасун  отримували відповіді від професора кафедри історії УДПУ І.І. Кривошеї, завітавши в нашу бібліотеку на лекцію «Паломництво брацлавських хасидів. Історія, міфи, сучасність».

     Під час краєзнавчої мандрівки, Ігор Іванович знайомив нас з цікавими фактами про паломництво хасидів, про життя євреїв Уманщини у 18-20 ст., розповів про вулиці, де вони мешкали, про їх прізвища, про будинки, де жили заможні євреї Умані.

     Також дуже цікаво було дізнатись про зародження брацлавського хасидизму, та коли наше місто Умань стало центром паломництва хасидів. Багато нового дізнались про життя цадика Нахмана та його поховання в Умані, про масове паломництво хасидів до могили свого наставника в теперішній час.

     Дуже багато корисної та пізнавальної інформації почерпнула молодь з сьогоднішньої лекції , адже хасидизм - важлива сторінка в історії нашого рідного краю.

     Долучайтесь до наступних лекцій Ігоря Кривошеї, що проходять щомісяця в нашій бібліотеці, та дізнавайтесь більше про минуле і сучасне нашого міста.





середа, 6 листопада 2024 р.

  Осінній квартирник у бібліотеці

Грандіозний фітбек любові, креативу, драйву, неймовірні емоції подарували нам учасники квартирнику @ Masternya_mytsiv.

 Дивовижна атмосфера панувала в бібліотеці завдяки талановитій молоді. Поезія доторкнулась до душі  особисто кожного. Поетеса Інна Поліщук ,Сергій Накоп'юк ,яскрава Фрау Каштан декламували свої авторські вірші. 

Космічно нереальна проза про котиків від Анастасії Цибенко, зворушила своєю індивідуальністю і неповторністю.

 Підігріли  квартирник своєю появою  класнючий гурт " Захід Сонця".

Зачарувала своєю грою на бандурі Вікторія, струни душі бриніли від такої рідної музики. Неймовірна Настка і її фантастичне виконання пісні " Оранжеві чашки", це  супер вайб. Пісня заряджає на позитив !Ви і самі можете переконатись, адже ,сучасна молодь-креативна і нестандартна. Тут можна все, ти можеш бути собою. Величезна вдячність кожному учаснику квартирника. Це було " Amazing".

Окрема подяка @Уманському міському будинку культури за неперевершене музичне координування, та яскраве освітлення. 

Щоб знову  зануритись в атмосферу неймовірного суботнього квартирника, шукайте себе та своїх друзів у нашому профілі.