Черкаська обл. м. Умань вул. Незалежності 1 тел. 04744 5-27-49 E-mail: centrallibrary19@gmail.com Facebook: https://www.facebook.com/profile.php?id=100022528305437

вівторок, 27 травня 2025 р.

 

Черкащина краєзнавча

     26 травня бібліотекарі УМЦСБ взяли участь у круглому столі «Черкащина краєзнавча: історія і сучасність», присвяченому 100-річчю створення Українського краєзнавчого комітету та 100-річчю з дня народження академіка НАН України Петра Тимофійовича Тронька.

     У межах заходу обговорювалися актуальні питання з історії краєзнавства Черкащини, сучасні форми збереження культурної спадщини, досвід бібліотек, музеїв, архівів, освітніх закладів у цій сфері.

     Дякуємо усім, хто досліджує й популяризує історію та культуру рідного краю - викладачам, науковцям, краєзнавцям, працівникам музеїв та фахівцям бібліотек – за змістовне, професійне та цікаве викладення теми круглого столу.

     Щиро вдячні директорці Черкаської ОУНБ ім. Т.Шевченка Дядик Людмилі Дмитрівні за подаровані  книги краєзнавчого спрямування, які після обробки, будуть у вільному користуванні для читачів нашої бібліотеки.






пʼятниця, 23 травня 2025 р.

 




Твоя майбутня професія

 

      Кожний випускник школи, розмірковуючи над своїм майбутнім, перш за все вирішує, яку професію йому обрати. І в цей особливий період життя, доречною буде допомога у оволодінні навичками самостійного вибору майбутньої професії.

      Абонементом центральної бібліотеки для дорослих підготовлено для користувачів інформаційну поличку «Твоя майбутня професія».

     Загальновідомо, що коли змінюється середовище, в якому живе людина, змінюються його уявлення про себе, свої можливості. У зв’язку з цим  актуальними є пошуки точок відліку для самоствердження, самовизначення у майбутньому, збільшення стійкості підлітків у ситуації мінливості суспільства та ринку праці.

     В сучасних умовах необхідно виховувати конкурентноспроможну особистість, яка б мала не тільки високий інтелектуальний розвиток, а й ще була б психологічно підготовлена до викликів нашого сьогодення.

     У житті людини рано чи пізно настає момент, коли доводиться зробити важливий вибір і прийняти відповідальне рішення про свою майбутню спеціальність. Як правило, це відбувається в дитинстві чи юності: невипадково саме в цей час дітям в школах задають писати твори на тему «Моя майбутня професія», які спонукають задуматися над вибором справи свого життя.

     На світі є величезна кількість цікавих професій, кожна з яких по-своєму затребувана. Діти, бавлячись в доросле життя, часто мріють стати акторами, льотчиками, космонавтами, співаками,  вважаючи, що перед ними немає нездійсненних завдань.

     І це дійсно так: в дитинстві та юності перед людиною відкриті всі дороги. Але стаючи дорослішими і приймаючи раціональні рішення з більш вагомим обґрунтуванням, важливо продовжувати слідувати за своєю мрією, яка допоможе вибрати своє покликання.

     Крім того, вибравши цікаву для себе справу, людина зможе принести користь суспільству, завоювавши шану, повагу і довіру в соціумі.

 

субота, 17 травня 2025 р.

 

Злочин без кари

     Традиційно у третю неділю травня в Україні відзначається День пам’яті жертв політичних репресій. Цього року ця дата припадає на 18 травня.

     Ця дата є болісною і скорботною для нашого народу, адже в pоки масових репресій і Великого терору людські втрати в країні, за різними даними, становили щонайменше 4,4 мільйонів осіб. Десятки тисяч людей було розстріляно, сотні тисяч пройшли в’язниці, заслання, табори, примусово проходили психіатричне лікування.

     Особливо тяжкою і болісною спадщиною минулого стали масові репресії, які чинились сталінським режимом та його прибічниками в Україні у 1930-х роках. Приміром, в Україні в 1937–1938 роках було засуджено 198 918 осіб, з яких близько двох третин – до розстрілу. Решту було відправлено до в’язниць та таборів.

     Упродовж десятків років радянська влада ретельно приховувала сліди своїх злочинів: на місцях поховань зводилися режимні об’єкти КДБ, землю заливали бетоном, місцевість розрівнювали бульдозерами й висаджували дерева, доступ до відповідних архівів був заборонений.

     Після широкомасштабного вторгнення росії терор і політичні переслідування стали моторошною реальністю для величезної кількості українців, чиї міста і села окупували війська агресора. Катування, розстріли невинних без суду і слідства, насильницькі депортації, фільтраційні табори, масові переслідування з політичних мотивів – здавалося, що все це з падінням радянської системи назавжди залишилось в історії. Але ідеологічні спадкоємці СРСР у путінській росії знову принесли на українську землю масові політичні репресії.

     Драматичні події, які пережив і, на жаль, переживає український народ, доводять, що насильство і тоталітаризм ніколи не приносили добра.

     На згадку про минуле та щоб не допустити чогось подібного в майбутньому, в читальній залі організовано історичні роздуми «Злочин без кари», де всі бажаючі можуть ознайомитися з матеріалами  про ті жорстокі часи та про людей, які пережили страшні роки репресій і диктатури, аби сьогодні відстоювати та розбудовувати демократичну державу, де кожен громадянин почуватиме себе гідно і вільно.

     Вічна слава і вічна пам’ять жертвам політичних репресій!

     Пам’ятаємо, щоб не допустити знову!




четвер, 15 травня 2025 р.

 

Дорогами війни

     14 травня в Уманській центральній бібліотеці для дорослих відбулася презентація нової – десятої – збірки поетичних творів професора-політолога, заслуженого працівника освіти та директора УМЦСБ Анатолія Карасевича «Дорогами війни».

     Гостей презентації  та назви творів, розміщених у збірці, представляла ведуча заходу – бібліотекар Альона Корчагіна.

     У збірці автор вкотре звертається до теми російсько-української війни, а саме до найбільш трагічного її етапу – широкомасштабного вторгнення російських окупантів 2022-2025 р. р., прославляє героїзм і мужність Збройних Сил України, підносить велич українського солдата, волонтерський рух і всі тилові структури нашої держави у їх боротьбі за перемогу Світла над темрявою.

     Військові ЗСУ, здобувачі освіти Уманського професійно-аграрного ліцею та Уманського гуманітарно-педагогічного коледжу , що були присутні на презентації, уважно слухали розповідь Анатолія Карасевича про Другу світову війну. Говорячи про ту страшну трагедію в історії людства, Анатолій Олександрович проводив паралель із сьогоднішньою боротьбою українського народу проти імперських загарбницьких цілей путінської росії.

     Всі присутні хвилиною мовчання вшанували пам'ять про загиблих воїнів, які віддали своє життя за нашу неньку-Україну.

     Проникливо, з душевним болем автор читав вірші зі своєї нової збірки, викликавши в аудиторії душевні переживання та сльози на очах.

     Відомий поет, член спілки письменників України Петро Поліщук, що написав передмову до нової книги Анатолія Олександровича, розповів присутнім про що ця збірка, що нею хотів сказати автор, та що читач може почерпнути для себе нового, прочитавши поезії.

     Музичною окрасою заходу стали виступи гурту «Співаниця», що є членами народознавчого клубу «Світлиця», який діє при нашій бібліотеці та ансамблю «Берегиня» при Управлінні праці та соцзахисту Уманської міської ради. Привітавши автора з виходом нової книги, вони своїм співом не залишили байдужим та розчулили кожного з присутніх.

     Всі свої твори Анатолій Олександрович декламував з душею, пропускаючи через своє серце, тому багато хто з присутніх підходили до поета, щоб висловити слова вдячності та захоплення від нових віршів та побажати подальших творчих планів і здоров’я.

     Дякуємо Анатолію Карасевичу за подаровану нову збірку нашій бібліотеці:  тепер всі бажаючі зможуть насолодитися творами автора, що славлять українського воїна і принижують ворога-агресора.







середа, 14 травня 2025 р.

 




Участь у круглому столі «Подвижники національного відродження:

Лев Биковський і Василь Доманицький»

 

14 травня 2025 року працівники центральної бібліотеки для дорослих УМЦСБ взяли участь у круглому столі (онлайн) з міжнародною участю «Подвижники національного відродження: Лев Биковський і Василь Доманицький», яка проходила в Черкаській обласній універсальній науковій бібліотеці імені Тараса Шевченка.

 

Основною метою науково-комунікативного заходу було висвітлення практик дослідження та промоції маловідомої історико-культурологічної спадщини та життєпису знакових постатей українського книгознавства, бібліотекознавства, бібліографії, літературознавства, історії та публіцистики, українських учених, уродженців Звенигородщини Л. Биковського (з нагоди 130-річчя від дня народження) та В. Доманицького (до 115-річчя пам’яті).

   

    Організатори заходу: Дядик Людмила Дмитрівнадиректор ОУНБ імені Тараса Шевченка, голова ГО «Черкаське обласне відділення Української бібліотечної асоціації», член Президії Черкаської обласної організації Національної спілки краєзнавців України,

 Бугаєнко Клавдія Сергіївназаступниця директора з наукової роботи ОУНБ імені Тараса Шевченка.

Працівники книгозбірні дізналися багато нового надзвичайно цікавого  про відомих земляків від наших та зарубіжних вчених, фахівців. Це були матеріали: про життя та творчість; дослідження про діяльність і спадщину; спогади; маловідомі факти; творчі доробки; штрихи до біографії та ін...

Щиро дякуємо за змістовну важливу зустріч організаторам та учасникам.

 

 

 

Щасливі разом:
сімейний роман очима читача

    Відділ абонементу



 запрошує приєднатися до святкування Міжнародного дня сім’ї  та ознайомитися з нашою книжково-ілюстрованою виставкою «Щасливі разом: сімейний роман очима читача» (до Міжнародного дня сім’ї), адже бібліотека – це частинка великої читаючої родини.

    Щорічно 15 травня всі країни світу відзначають Міжнародний день сім’ї. Із покоління в покоління українцям передавалось шанобливе ставлення до родини. Від батька до сина, від бабусі до онучки завжди передавались духовні цінності. Найбільший затишок та щастя не в статках, а в тісному  родинному колі, серед близьких людей, де кожен є частинкою великого роду зі своїми традиціями, звичаями, установками. Ці традиції зберігаються й до сьогодні, і хоч зараз правдивого вогню у домівках не знайдеш, та й домівок у багатьох не залишилось – віртуальний вогонь, що символізує дух оселі, кожен українець всіляко намагається підтримувати.

   Сьогодні це свято для нас набуває особливого значення. У країні – війна, багато родин покинули свої домівки та змушені жити нарізно. Чоловіки зі зброєю  в  руках стали на захист  батьківщини. Все це важким тягарем лягло на плечі всіх українських сімей.

   Свято  сім’ї засноване з метою звернути увагу суспільства до проблем всередині родини. А для кожної окремої людини це хороший привід відвідати або обдзвонити всіх рідних і сказати їм кілька приємних слів.

    На нашій книжковій  виставці ви обов’язково віднайдете для себе книгу, яка допоможе  краще зрозуміти витоки свята в Україні, а підбір романів українських та зарубіжних авторів підкажуть шляхи виходу із різних життєвих ситуацій та допоможуть відволіктися від негативних думок.

субота, 10 травня 2025 р.

 Святе й величне слово – Мати!

Хто сказав, що ангелів не існує? Просто на Землі їх називають мама…

       У календарі свят для мами визначений особливий день, який відзначається в Україні у другу неділю травня, цьогоріч він припадає на 11 травня. Його святкування стає популярною і доброю сімейною традицією.

        День матері – напрочуд зворушливе свято, бо кожен з нас з дитинства і до своїх останніх днів несе в своїй душі єдиний і неповторний образ – образ своєї мами, яка все зрозуміє, простить, завжди пожаліє і буде самовіддано любити, незважаючи ні на що.

         До Міжнародного Дня матері, на абонементі центральної бібліотеки для дорослих, працівниками підготовлено «поетичний серпантин «Святе й величне слово – Мати!»».

       У цій експозиції  тематично підібрана література на різні уподобання. Це - поетичні твори українських поетів, що присвячені українській матері, яка самовіддано бореться за добро і світло в житті своїх дітей, за продовження роду, а значить – за збереження і відродження української нації, книги сучасних українських авторів…

       Сьогодні, в такий непростий для нашої країни час, образ матері набуває особливого значення, адже саме вона невпинно молиться за мир та щасливе майбутнє України, за кожним українським воїном стоїть жінка, сильна і водночас тендітна, яка його зростила.

Умійте цінувати любов Матері! Будьте дбайливі до цієї любові! Серце її завжди з своєю дитиною



пʼятниця, 9 травня 2025 р.

 

Європа –

 колиска науки і культури світу

     День Європи – це свято, яке відзначається 9 травня в країнах Європейського Союзу та інших європейських державах. Воно символізує мир, єдність та європейську інтеграцію, підкреслює спільні цінності, такі як демократія, права людини та верховенство права.

     Україна відзначає День Європи разом із країнами Європейського Союзу. На тлі повномасштабної війни українці ще гучніше декларують свою приналежність до європейської спільноти, демонструючи, що наша країна вже частина європейської родини не лише географічно, а й морально, ціннісно і політично.

     Цей день – чудовий привід вкотре засвідчити прагнення України жити в мирі та злагоді, будувати своє майбутнє в колі країн об’єднаної Європи.

     В читальній залі центральної бібліотеки для дорослих всі відвідувачі мають можливість ознайомитися з інформаційним компасом «Європа – колиска науки і культури світу», щоб вшанувати наші спільні цінності, історію та, що найголовніше – наше спільне майбутнє.

     Будуємо Європу в Україні. Пам’ятаймо, що Європа починається не за кордоном, а в серці кожного з нас.







четвер, 8 травня 2025 р.

 






«Пам'ять вічно жива..»

            День пам’яті та примирення (8 і 9 травня) – це дні, в які світ вшановує пам'ять жертв Другої світової війни. Вони були започатковані, щоб не лише згадати про безпрецедентні страждання і трагедії, спричинені війною, але й утвердити ідеї миру, співчуття та взаєморозуміння між народами.

       Важливість цих днів полягає не тільки в шануванні полеглих, а й у нагадуванні: війна – це завжди катастрофа для людства. Мільйони людей різних національностей стали жертвами бойових дій, геноциду, окупацій та знищення.

      Від 2014 року, а особливо з 24 лютого 2022 року, Україна знову переживає війну, захищаючи свою незалежність, гідність і право на мирне життя. Сьогодні українці борються не лише за свою свободу, а й за ті самі цінності, які були проголошені після Другої світової війни: право на життя, суверенітет, міжнародне право та гідність людини.

     Дні пам'яті та примирення мають особливе значення в сучасній Україні – це не лише спогади про минуле, а й усвідомлення відповідальності за теперішнє і майбутнє. Це заклик пам'ятати уроки історії, щоб не допустити нових трагедій.

     На абонементі центральної бібліотеки для дорослих в ці дні експонується  книжкова виставка  до Дня пам'яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні «Пам'ять вічно жива..». Виставка знайомить із художніми та документальними книгами, які зберігають пам’ять про події Другої світової війни, розповідають про долі людей і нагадують про важливість миру та взаєморозуміння.

пʼятниця, 2 травня 2025 р.

Уманська Полонія

     Напередодні Дня Конституції Республіки Польща, що відзначається 3 травня, та до Дня Європи (9 травня) відбувся історичний четвер у нашій бібліотеці з професором кафедри всесвітньої історії УДПУ Ігорем Івановичем Кривошеєю.

     Не дивно, що темою лекції на цей раз була - «Уманська Полонія: поляки і польська культура в історії міста».

     Історичне минуле  Умані в ХVII – на початку ХХ століття тісно пов’язане з історією Речі Посполитої, тому лектор детально розповів про польський вплив на розвиток Умані.

     Здобувачі освіти навчальних закладів ЄУФІМБ та КП «Уманський гуманітарно-педагогічний коледж», що були присутні на заході, багато цікавого та корисного дізнались про те, як розвивалось наше місто, хто були його власники, що будувалось у цей час.

     Юнаки відкрили для себе складну і цікаву історію Умані, наче самі прогулялися вулицями міста, а також відкрили для себе нові та важливі місця, що мають польський слід: це і Василіанський монастир, як центр культурно-освітнього життя міста; і костел, як пам’ятка польської архітектури; і парк «Софіївка», як приклад польської культури.

     Дякуємо Ігорю Івановичу за таку захопливу історичну подорож по нашому місту, що збагатила знаннями про рідний край молоде покоління.